Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč se integrujeme

Evropská integrace, jež s většími či menšími úspěchy probíhá od konce druhé světové války, je bezesporu unikátním jevem. Propojování národně a územně vymezených států, které se uskutečňuje na třech úrovních, totiž politické, ekonomické a kulturní, je poprvé v historii vytvářeno zezdola – samotnými státy, respektive jejich vládami. Vzhledem k tomu, že vlády všech integrujících se států lze považovat za demokraticky zvolené, je nasnadě říci, že vazby mezi státy se budují z vůle samotných občanů.   Právě jeho demokratický a lidový charakter odlišuje dnešní sjednocování Evropy od všech předchozích. Ta vznikala výhradně na základě agrese jedné země, která ostatní integrovala svými výboji. Celoevropské impérium tak budoval například starověký Řím. Středověkou Svatou říši římskou, jež vytvářela vazby mezi jednotlivými panovníky, můžeme považovat za projev kulturního imperialismu papežství, které se za účelem šíření svých idejí pragmaticky spojilo s německým státem. V novověké historii na základě svých výbojů budovaly mezistátní vazby kupříkladu napoleonská Francie či hitlerovské Německo.

Jedinečnost dnešních integračních procesů nahrává jejich liberální interpretaci, ve které jsou pokládány za projev konečného zmoudření či osvícení Evropanů a jejich vlád. Pro liberály, kteří věří v dějinný pokrok, představují projekty mezinárodních organizací důkaz toho, že lidé a jejich vlády si vzali ponaučení ze série válek, které zasáhly Evropu v průběhu novověku a zejména 20. století.

   Proti tomuto nadějnému výkladu ovšem stojí interpretace realistická, neméně vlivná, pro niž je poválečné propojování Evropy jen jiným vyjádřením mocenských zájmů evropských zemí. Realisté považují mezinárodní organizace za pouhé nástroje vlád určitých zemí k prosazování jejich vlivu. Evropská unie je v této perspektivě jen instrumentem, který nahradil válku, neboť je zrovna mocensky výhodnější.

   V této práci předkládám konstruktivistický výklad evropské integrace, jež, dle mého názoru, dialekticky překonává svár liberální a realistické interpretace. Zatímco pro realisty je původem veškerého lidského jednání snaha navýšit svou moc, v liberální perspektivě je základem touha po blahobytu, který vychází z míru. Konstruktivismus předkládá nový výklad, ve kterém je základem lidského jednání naplňování vlastní identity, respektive jednotlivých idejí, z nichž se skládá. Totožnost lidí, vyjádřená jejich vládami, může nabývat nejrozmanitějších podob. Evropská integrace je pak považována za interakci rozličných identit současných evropských národů.

   Realisty vyzdvihovaná touha po moci je nepochybně vlastní nejedné evropské společnosti, její míra se ale může s vývojem identity zásadně měnit. Srovnejme, kupříkladu, mocichtivost a militantnost vilémovského a hitlerovského Německa s jeho pacifičností po druhé světové válce. V německém případě neobstojí liberální argument, že vojenský duch byl Němcům vnucen jejich vládami, neboť v ostatních zemích v podobném stavu (Rakousko, Maďarsko) se žádné srovnatelně agresivní režimy k moci nedostaly. Míra akcentu moci je částí identity každé společnosti.   Pozoruhodným je vznik společné evropské identity, která se nepochybně začala vytvářet již v zemích Šestky (EHS). Státy, které roku 1960 založily konkurenční ESVO, disponovaly prokazatelně odlišnou identitou. Skandinávské země dávaly zvýšený význam své neutralitě a tradici sociálního státu, který by výdaje do společné kasy ohrozily. Otázkou ovšem zůstává, proč nevztáhly princip solidarity také na ostatní národy.   V případě Velké Británie však za její počáteční zdrženlivostí stála spíše její koloniální tradice, zdůrazňující zejména mocenský vliv. Po jejím obratu v 60. letech došla pravděpodobně k poznání, že vliv na světové dění přináší právě účast v mezinárodních organizacích.   De Gaullův obrat ve francouzské zahraniční politice pak lze chápat jako dočasný akcent na národní totožnost, který převážil nad osvícensko-humanistickou identitou, v jejímž zájmu jednaly předchozí vlády.

   Realistický výklad můžeme popřít argumentem, že participace v mezinárodních organizacích zajišťuje vliv stejně jako plná suverenita vyplývající z izolace. Kdyby ale státy skutečně zmoudřely, jak tvrdí liberálové, jednaly by jednotněji a bez zbytečných obstrukcí.  

Autor: Jan Duda | úterý 8.1.2008 18:34 | karma článku: 9,16 | přečteno: 660x
  • Další články autora

Jan Duda

Terorizující islám a rouhající se Západ: Být či nebýt Charlie?

Tvrzení, že islám se nerovná terorismus, není založené na empirické zkušenosti, nýbrž na logické nutnosti. Náboženství, coby myšlenkové systémy, jež odpovídají na otázky týkající se transcendentna, nejsou ve své podstatě ani násilná ani mírumilovná, ale nabízejí nespočet výkladů. Empirická zkušenost, že mnoho teroristů v posledních patnácti letech využívá a zneužívá islám k legitimizaci svých činů, neznamená, že islám je sám o sobě pouze terorizující.

31.1.2015 v 7:40 | Karma: 19,63 | Přečteno: 2775x | Diskuse| Politika

Jan Duda

Totální islám

V průběhu letošního roku převzal Islámský stát po Al-Káidě roli hlavního veřejného nepřítele Západu, přičemž tato výměna proběhla jak v diskursu evropských a amerických médií, tak i v aktivní zahraniční politice zemí, jež se k západnímu světu hlásí. Přestože západní média a politici nahlížejí Islámský stát a Al-Káidu prakticky stejným způsobem – jako organizace hlásající a bojující zaextrémníaradikálníverzi islámu, proti kterým je třeba vést ozbrojený boj –, v podstatě, struktuře a principech fungování těchto dvou politických entit lze sledovat značné rozdíly.

14.11.2014 v 21:21 | Karma: 16,15 | Přečteno: 875x | Diskuse| Politika

Jan Duda

Stopy vedou do Kremlu

Ukrajinu a Sýrii od sebe dělí dva a půl tisíce kilometrů, a přesto má současné dění v těchto zemích mnoho společného. Ozbrojené střety, které se v nich odehrávají, a jež jsou s napětím sledovány celým světem, většina pozorovatelů považuje za občanské, domácí konflikty. Podíváme-li se ovšem na pozadí tamějších bojů, zjišťujeme, že jsou důsledkem systematické a konzistentní zahraniční politiky Ruska. Přitom se nezdá, že by ve světovém měřítku tato politika narážela na odpor.

14.2.2014 v 8:55 | Karma: 8,83 | Přečteno: 405x | Diskuse| Politika

Jan Duda

Geopolitická hra o Ukrajinu: historický regres nebo čistá politika?

Soupeření Ruska s Evropskou unií o politický vliv na Ukrajině znovu pokládá otázky, jež se v 90. letech zdály být uspokojivě odpovězeny. Jedná se o návrat historické geopolitiky do mezinárodních vztahů nebo o potvrzení její pozice univerzálního principu, kterým se mezinárodní vztahy řídí?

15.12.2013 v 8:14 | Karma: 13,72 | Přečteno: 783x | Diskuse| Politika

Jan Duda

Depolitizace politiky?

V poslední dekádě jsme svědky zdánlivé politizace politiky jako takové. Čím dál více veřejného prostoru je vyplňováno debatami, spory a rozhodováním o samotném obsahu politiky, jejím morálním rozměru a „lidskoprávní“ agendě. Nové politické strany se namísto socioekonomického vymezení prezentují jako nositelé nového obsahu samotné politiky. Je ovšem nutné si uvědomit, že politické elity pouze reflektují poptávku voličů a stávající společenské trendy.

9.11.2013 v 10:40 | Karma: 6,53 | Přečteno: 438x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

  • Počet článků 17
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1046x
Narozen 1986. Absolvent politologie na FF UK v Praze. Mezi jeho zájmy patří mezinárodní politika, cizí jazyky, cestování a turistika. Momentálně žije v Českých Budějovicích.