Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Geopolitická hra o Ukrajinu: historický regres nebo čistá politika?

Soupeření Ruska s Evropskou unií o politický vliv na Ukrajině znovu pokládá otázky, jež se v 90. letech zdály být uspokojivě odpovězeny. Jedná se o návrat historické geopolitiky do mezinárodních vztahů nebo o potvrzení její pozice univerzálního principu, kterým se mezinárodní vztahy řídí?

Deteritorializace mezinárodních vztahů

Gorbačovova zahraniční politika na konci 80. let minulého století překvapivě jednoznačným způsobem potvrdila platnost sociálně konstruktivistického vidění mezinárodních vztahů. Jak jeho teoretická doktrína Nové myšlení, tak i praktická politika vůči Spojeným státům, západní Evropě i zemím východního bloku ukazovaly, že anarchie v mezinárodních vztazích je skutečně tím, co z ní státy dělají, jak následně napsal politolog Alexander Wendt.

„Principiálním základem všeobecné bezpečnosti v současné době je uznat právo každého národa zvolit si vlastní cestu společenského vývoje, zříci se vměšování do vnitřních záležitostí jiných států, mít úctu k jiným a přitom objektivně a sebekriticky pohlížet na svou vlastní společnost,“ uvedl Gorbačov roku 1987 v programu Nového myšlení. Praktickým důsledkem tohoto uvažování byla tzv. Sinatrova doktrína, jež formálně posvětila rozpad východního bloku.

Zázračnost Gorbačovova obratu spočívala v tom, že byl zároveň ontologický i epistemologický: mezinárodní vztahy podle něho nejsou založeny pouze na vojenské síle a politické moci, a proto by tak neměly být vnímány; mezinárodní vztahy bychom však zároveň neměli vnímat jen z hlediska síly a moci, aby takovými nebyly.

Součástí Gorbačovovy zahraničněpolitické doktríny bylo uznání vzájemné ekonomické závislosti globalizovaného světa (interdependence) a rostoucího významu kulturního vlivu (soft power). Jak roku 1988 poznamenal profesor na stanfordské univerzitě David Holloway: „Gorbačovovo nové myšlení neznamená, že si Sovětský svaz přeje vzdát se role světové mocnosti, ale nabízí odlišný obraz světa a přeformulování sovětské role v něm. Konfliktu v mezinárodních vztazích přikládá méně důležitou úlohu a požaduje, aby Sovětský svaz založil svou roli nikoliv na vojenské síle a snaze o jednostrannou převahu, nýbrž na větší spolupráci a zapojení se do mezinárodního systému.“ Holloway si realisticky uvědomoval, že konečným cílem nového myšlení byl nejen harmoničtější a bezpečnější mezinárodní systém, ale zároveň silnější pozice Sovětského svazu na mezinárodní scéně – ovšem podle redefinovaných měřítek: „Jedním z klíčových prvků nového myšlení je přeformulování sovětské vojenské doktríny, tak aby odpovídala politickým východiskům. Jeho důvodem však není snaha o ideologickou čistotu, nýbrž zajištění že vojenská síla nebude stát v cestě sovětským politickým cílům, neboť právě koncepční nejednoznačnost vojenské doktríny přispěla k politickým potížím Sovětského svazu za Brežněvovy vlády.“

Krok zpět nebo návrat k normálu?

Ruská zahraniční politika nového století jako by vycházela z docela jiného vnímání mezinárodních vztahů – namísto vzájemné bezpečnosti, ekonomického zisku a kulturního vlivu opět hrají prim vojenská síla a politický vliv. Ukázkovým příkladem současného významu těchto principů je zahraničněpolitický obrat ukrajinské vlády, jež po měsících ruského politického nátlaku a ekonomických hrozeb odmítla uzavřít asociační dohodu s Evropskou unií a demonstrativně se vydala cestou užší spolupráce s Ruskem.

Obrat ruské zahraniční politiky je ovšem symetricky reflektován v myšlení západních politiků a publicistů. Například oficiální redakční komentář listu Washington Post přistoupil na staronová pravidla mezinárodní politiky, když před summitem ve Vilniusu vyjádřil naději, že „Ukrajina může po dvou desetiletích vrávorání mezi Východem a Západem dosáhnout bodu obratu. Během příštích dvou týdnů se vedení země musí rozhodnout, zda jít dopředu uzavřením obchodní a politické asociační dohody s Evropskou unií – seskupením, jež padesátimilionový národ povede k plné integraci se Západem. Případný neúspěch by Ukrajinu mohl uvrhnout do náruče Ruska, které se snaží získat ji pro konkurenční projekt – z Moskvy řízenou Euroasijskou unii.“ Následné jednostranné ukončení jednání komentoval švédský ministr zahraničí Carl Bildt slovy: „Nejdou na Západ. Nemyslím si, že jdou na Východ. Zdá se mi, že jdou ke dnu.“

Při pozorování této geopolitické hry lze nabýt dojmu, že sledujeme jakýsi epistemologický návrat do historického myšlení. Jako by se Západ a Rusko po pětadvaceti letech opět shodly na tom, že budou hrát hru s nulovým součtem o relativní zisky. Jako by současná spolupráce Ukrajiny s Ruskem i Evropskou unií nepřinesla všem zúčastněným stranám větší ekonomický a politický prospěch než vzájemné soupeření. Jako by menší jednostranné výhody opět měly přednost před společnou bezpečností a vyššími absolutními zisky. Jako by období partnerství Ruska a Západu v 90. letech, například při řešení balkánských krizí, bylo pouze intermezzem liberální naivity.

Podíváme-li se ovšem na současné vztahy Ruska a Západu z pohledu realistické teorie mezinárodních vztahů, nezdají se být nikterak překvapujícími. Rusko a Západ v čele se Spojenými státy představují dvě mocenská centra, jejichž partnerství a spolupráce v 90. letech byly umožněny dočasným oslabením Ruska po rozpadu Sovětského svazu a během následujících politických a ekonomických změn. Do nového století vykročilo Rusko již v plné síle, a proto může být opět plnohodnotným aktérem mezinárodních – v této perspektivě mocenských – vztahů.

Vyrovnání sil světových mocností a vzestup nových nestátních aktérů přinutily Spojené státy nahradit idealistickou zahraniční politiku 90. let charakterizovanou vývozem hodnot realističtějším přístupem zaměřeným na zajištění vlastní bezpečnosti. Jak poznamenal Sumantra Maitra v magazínu International Affairs Review: „Zatímco svět kolem nás se každým dnem stává více hobbesovský, když se do mocenských šarvátek zapojují různí noví aktéři, zahraniční politika hlavních mocností se navrací zpět ke svým realistickým kořenům.“ Podle Maitry vykazovaly Spojené státy „romantický iracionalismus“, když s postsovětským Ruskem v 90. letech jednaly jako s poraženým protivníkem, přestože se jeho postavení značně lišilo od postavení Německa a Japonska po druhé světové válce. Současný návrat k realistickému přístupu bychom tedy měli chápat jako návrat k rozumu.

Dva výše uvedené pohledy na obrat ruské zahraniční politiky v novém století ale nemusí nutně stát v protikladu. Souhlasíme-li s tezí, že systém mezinárodních vztahů není neměnný – na které se shodnou také mnozí realisté – můžeme probíhající soupeření chápat jako konflikt tradičně teritoriální zahraniční politiky Ruska a post-teritoriální zahraniční politiky Západu. Tento přístup navrhl kupříkladu neokonzervativní komentátor Robert Kagan během zhoršení vztahů Ruska a EU v roce 2008: „Pro Evropu jsou noční můrou 30. léta minulého století, pro Rusko jsou noční můrou 90. léta. Evropa spatřuje řešení svých problémů v překonání národních států a mocenského principu mezinárodní politiky. Rusové naopak vidí řešení svých problémů v jejich obnově. Co se tedy stane, když politický útvar 21. století čelí mocnosti 19. století? Rysy tohoto konfliktu se již vynořují – v diplomatických obstrukcích ohledně Kosova, Ukrajiny, Gruzie a Estonska, ve sporech o plynovody a ropovody, v nehezkých diplomatických nótách mezi Ruskem a Británií a v návratu ruských vojenských cvičení o rozsahu, jaký jsme neviděli od konce studené války. Evropané mají dobrý důvod se obávat.“

Zdroje:

Autor: Jan Duda | neděle 15.12.2013 8:14 | karma článku: 13,72 | přečteno: 783x
  • Další články autora

Jan Duda

Terorizující islám a rouhající se Západ: Být či nebýt Charlie?

Tvrzení, že islám se nerovná terorismus, není založené na empirické zkušenosti, nýbrž na logické nutnosti. Náboženství, coby myšlenkové systémy, jež odpovídají na otázky týkající se transcendentna, nejsou ve své podstatě ani násilná ani mírumilovná, ale nabízejí nespočet výkladů. Empirická zkušenost, že mnoho teroristů v posledních patnácti letech využívá a zneužívá islám k legitimizaci svých činů, neznamená, že islám je sám o sobě pouze terorizující.

31.1.2015 v 7:40 | Karma: 19,63 | Přečteno: 2775x | Diskuse| Politika

Jan Duda

Totální islám

V průběhu letošního roku převzal Islámský stát po Al-Káidě roli hlavního veřejného nepřítele Západu, přičemž tato výměna proběhla jak v diskursu evropských a amerických médií, tak i v aktivní zahraniční politice zemí, jež se k západnímu světu hlásí. Přestože západní média a politici nahlížejí Islámský stát a Al-Káidu prakticky stejným způsobem – jako organizace hlásající a bojující zaextrémníaradikálníverzi islámu, proti kterým je třeba vést ozbrojený boj –, v podstatě, struktuře a principech fungování těchto dvou politických entit lze sledovat značné rozdíly.

14.11.2014 v 21:21 | Karma: 16,15 | Přečteno: 875x | Diskuse| Politika

Jan Duda

Stopy vedou do Kremlu

Ukrajinu a Sýrii od sebe dělí dva a půl tisíce kilometrů, a přesto má současné dění v těchto zemích mnoho společného. Ozbrojené střety, které se v nich odehrávají, a jež jsou s napětím sledovány celým světem, většina pozorovatelů považuje za občanské, domácí konflikty. Podíváme-li se ovšem na pozadí tamějších bojů, zjišťujeme, že jsou důsledkem systematické a konzistentní zahraniční politiky Ruska. Přitom se nezdá, že by ve světovém měřítku tato politika narážela na odpor.

14.2.2014 v 8:55 | Karma: 8,83 | Přečteno: 405x | Diskuse| Politika

Jan Duda

Depolitizace politiky?

V poslední dekádě jsme svědky zdánlivé politizace politiky jako takové. Čím dál více veřejného prostoru je vyplňováno debatami, spory a rozhodováním o samotném obsahu politiky, jejím morálním rozměru a „lidskoprávní“ agendě. Nové politické strany se namísto socioekonomického vymezení prezentují jako nositelé nového obsahu samotné politiky. Je ovšem nutné si uvědomit, že politické elity pouze reflektují poptávku voličů a stávající společenské trendy.

9.11.2013 v 10:40 | Karma: 6,53 | Přečteno: 438x | Diskuse| Politika

Jan Duda

Povolební a předsváteční glosy

Den po skončení parlamentních voleb, jež byly, tak jako všechny předchozí v historii České republiky, opakovaně označovány za „zcela zásadní pro budoucí vývoj naší země“ a den před státním svátkem, jímž si připomeneme založení státního útvaru, který již 74 let neexistuje a na zdejším území byl následně vystřídán dalšími čtyřmi zřízeními, si nemohu odpustit několik obecných poznámek k současné situaci, jakož i dlouhodobým trendům, jež charakterizují posledních 20 let historie našeho státu.

27.10.2013 v 8:28 | Karma: 15,89 | Přečteno: 843x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Klimatičtí aktivisté ochromili letiště v Mnichově, vybrali si rušné svátky

18. května 2024  8:34

Letiště v Mnichově dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí...

Kvůli nehodě kamionu je uzavřena D35 u Olomouce ve směru na Mohelnici

18. května 2024  7:39,  aktualizováno  7:45

Kvůli nehodě kamionu byla dnes časně ráno uzavřena dálnice D35 u Olomouce-Nemilan ve směru na...

Vláda se bude zabývat budoucnosti zóny Plzeň-Líně. Letecká záchranka zůstává

18. května 2024  7:23

Ministři se po stažení plánu na budování továrny na výrobu baterií do aut v loňském roce znovu...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 17
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1046x
Narozen 1986. Absolvent politologie na FF UK v Praze. Mezi jeho zájmy patří mezinárodní politika, cizí jazyky, cestování a turistika. Momentálně žije v Českých Budějovicích.